Jako každý rok jsme pro návštěvníky i obyvatele Dolního Poohří připravili výběr zajímavých akcí v této atraktivní destinaci Ústeckého kraje. Pestrý, byť ne vyčerpávající přehled, zahrnuje netradiční prohlídky památek, koncerty, festivaly, divadla pod širým nebem a letní kina. Upozorníme také na novinky této turistické sezóny.

Akce Destinační agentury

Největší akcí, pořádanou Destinační agenturou Dolní Poohří, bude po roční vynucené pauze Den Ohře. Vypukne v letním kině v Klášterci nad Ohří v sobotu 24. července. Zábavný den pro děti i dospělé nabídne vystoupení Pavla Callty, Richarda Nedvěda, soutěže a stánky s regionálními produkty, chybět nemohou ani Ohřínek s Ohřinkou.

V červenci a srpnu pokračuje druhý ročník turisticko-běžeckého seriálu Ohřecká Osmička. Hned první červencovou neděli zavede účastníky etapa na magický vrch Rubín na Podbořansku, v neméně tajemném Panenském Týnci se sejdeme v neděli 11. července, v srpnu se pak uskuteční etapa v okolí tvrze Divice na Džbánsku (15.8.) a ve Vroutku (22.8.). Celý seriál končí 12. září v Kadani. Podrobnosti a přihlášky ke startu na webu www.dolnipoohri.cz/ohrecka-osmicka.

Novinky turistické sezóny

Po dvouleté rozsáhlé rekonstrukci radnice v Žatci se návštěvníkům otevřela věž s expozicí Žatec v proměnách času. Cestou vzhůru mohou získat informace o proměnách města v průběhu staletí a seznámit se s jeho významnými osobnostmi a událostmi.

Podobně v Kadani mohou letos návštěvníci poprvé do kompletně zrekonstruovaného kostela Zvěstování Páně a Čtrnácti svatých pomocníků ve Františkánském klášteře. Nový prohlídkový okruh se otevře 3. července během letní slavnosti v zahradách kláštera.

Už vloni se v zámku v Klášterci nad Ohří otevřela nová expozice, zavádějící návštěvníky do sklepení. Kvůli omezené sezóně však hravou expozici o středověkém životě vidělo jen málo turistů. Seznamuje s životem v klášteře, ve městě, na vsi i na hradě a nechybí hladomorna.

Z hradů a zámků

Sezóna na hradech a zámcích začala většinou až v červnu. Významnou novinkou na státních zámcích bude přesun oblíbené Hradozámecké noci z konce prázdnin na poslední červencový večer – chystá se například na zámku Stekník na Žatecku. Letos si Národní památkový ústav vybral za propojovací téma Rok osvícenské šlechty. Tomuto tématu se budou věnovat i kostýmované prohlídky na zámku Stekník v sobotu 14. srpna. Kostýmované prohlídky pro děti jsou připravené na 5. července. www.zamek-steknik.cz

Zámek Krásný Dvůr na Podbořansku láká návštěvníky do parku. Jednak pro ně připravil digitálního průvodce parkem s aplikací TourStories, a jednak chystá letní večerní komentované procházky – konat se budou 26. června, 17. července a 21. srpna od 21 hodin. www.zamek-krasnydvur.cz

Každý pátek v červenci ožije zahrada zámku v Pátku nad Ohří hudbou různých žánrů, v sobotu 17. července se koná country festival Potlach na zámku. www.zamekpatek.cz

Divadelní léto ve tvrzi v Divicích na Lounsku začne 22. července. Opět nabídne představení pražského Studia 2 pod širým nebem s hereckými hvězdami Bohumilem Kleplem, Evou Holubovou, Bolkem Polívkou, Jitkou Schneiderovou, Karlem Rodenem a dalšími. Ani letos nechybí oblíbený muzikál Starci na chmelu, uváděný v autentickém prostředí tvrze, v níž kdysi nocovali brigádníci. Divadlo bude hrát až do 9. srpna a následující den vystoupí ve tvrzi Hana Zagorová. www.tvrzdivice.cz

Na zámku v Klášterci nad Ohří začínají 5. července Klášterecké hudební prameny, festival klasické hudby pod uměleckým vedením houslisty Jaroslava Svěceného. Letos ho navštíví například Jan Smigmator se swingovou kapelou, zpěvačka Lenka Filipová nebo Miro Žbirka a chybět nebudou tradiční hosté Cigánski diabli. https://kultura.klasterec.cz

Filmy a hudba

Léto na Letňáku je série akcí, kterou pořádá město v letním kině v Klášterci nad Ohří. Chybět nebudou pohádky pro děti, taneční Večery pod lampiony a vše vyvrcholí hudebním festival Klášterecké promenády 11. září. Od července se filmové produkce kláštereckého kina Egerie přesouvají právě do kina letního.

Další letní kino promítá o prázdninách pravidelně v Žatci. Filmy ale dorazí i do dalších měst, díky Kinematografu bratří Čadíků. České filmy bude promítat na náměstích v Žatci (9. – 12. 7.), Kadani (13. – 16.7.) a v zámeckých zahradách v Jimlíně (17. – 20.7.) a Postoloprtech (21. – 24. 7.).

Několik filmů uvidí diváci též v amfiteátru Parku Louny, a sice 13. a 14. srpna, 27. srpna a 10. září. V rámci Léta v parku zahraje každý měsíc, vždy v neděli odpoledne, k tanci a poslechu Lounská třináctka. Vyvrcholením programu v Pavilonu A bude Letní ples 28. srpna.

V sobotu 31. července se ve Stromovce v Lounech koná hudební festival Rock Fest Bahno, kde zahrají například revivalové kapely Ozzy Osbourne nebo Uriah Heep. Několik hudebních akcí připravuje také město Postoloprty – 10. července to bude folkové odpoledne, 17. července rockový festival Raskwerfest a další Rock Postoloprty pak 28. srpna.

O prázdninách ožívá také Klášterní zahrada v Žatci, kde se budou konat koncerty různých žánrů. 27. srpna dorazí do zahrady i cimbálovka s doprovodem šansoniérky. Tradiční Žateckou Dočesnou i letos nahradí menší akce, právě v Klášterní zahradě se bude 25. září konat Festival piva.

Další akce

Královská Kadaň si připomíná výročí husitských válek a křižáckých výprav a kromě výstavy v Baště pro návštěvníky připravila únikovou hru Ojířova věž. Úkolem soutěžících je uniknout ze zamčené Mikulovické brány. Stát se obráncem Kadaně můžete 11. července nebo 11. září.

Oblíbené Pohádkové Safari bude jezdit chomutovským zooparkem i letos, a to o víkendu 23. a 24. července.

Války mezi americkými indiány a armádou generála Custera ožijí 10. července u Března na Chomutovsku. Bohatý program, jehož vrcholem je bitva o zlato v Black Hill‘s, bude probíhat od 10 do 20 hodin.

Stát se na jeden den sochařem mohou návštěvníci Křížovy vily v Žatci. Žatecké sochání z pórobetonu se koná 24. července od 13 hodin.

O dalších akcích agentura průběžně informuje na svém facebookovém profilu v seriálu Na vlně zážitků v Dolním Poohří.