Přinášíme Vám možnost navštívit úžasné webové stránky s virtuálními prohlídkami Jirkova! Díky nim si můžete z pohodlí svého domova prohlédnout a prostudovat fascinující místa tohoto malebného města. Pro milovníky kultury a umění jsou zde Jirkovské divadlo a kino, stejně jako Kludského vila a jeho osobitá maringotka.

Pro ty, kdo se zajímají o historii a architekturu, určitě stojí za zhlédnutí zámek Červený Hrádek, městská věž a tajemné městské sklepy. A pokud Vás zajímá náboženské dědictví, rozhodně nevynechejte návštěvu Jirkovské synagogy.

Návštěvníky jistě zaujme také městské informační centrum, které slouží jako důležitý zdroj informací pro turisty i místní obyvatele.

Jsme si jisti, že si tyto virtuální prohlídky nádherného Jirkova opravdu užijete a získáte tak spoustu nových příležitosní k návštěvě tohoto města

Zámek Červený Hrádek

Hrad Borek, založený před rokem 1415, byl vypálen a dočasně ovládnut husity. Ve 20. letech 15. století byl opraven a natřen červeně, což vedlo k pojmenování Červený Hrádek. Hrad později prošel několika majiteli a byl postupně obnovován a rozšiřován. Nejpozoruhodnějším prostorem je Rytířský sál. Zámek byl několikrát obsazen během válek, ale vždy znovu opraven. V roce 1996 se zámek stal majetkem města Jirkova a po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2006 se zde nachází vzdělávací a turistické centrum.

Městské informační centrum

Multimediální expozice města

  • audiovizuální projekce pamětihodností, významných osobností Jirkova, zajímavostí z historie až po současnost
  • plastický model města
  • virtuální rozhledna

Muzeum hasičství a interaktivní hra

  • stálá výstava vývoje hasičské techniky a historie dobrovolného hasičského sboru v Jirkově
  • interaktivní počítačová hra simulující hasičský výcvik, zásah u dopravní nehody a hašení požáru

Městská věž

Městská věž v Jirkově, postavená v letech 1540-1545, sloužila jako obranná a pozorovací stavba. Po řadě oprav a úprav je nyní přístupná veřejnosti, nabízí výstavu slavných Jirků a nádherný výhled na město z jejího vrcholu. Věž, vysoká téměř 29 metrů, má šest podlaží s kamennými a zděnými stěnami a dřevěným schodištěm.

Městské sklepy

V roce 1555 zasáhl Jirkov veliký požár, což vedlo k výstavbě Dlouhého sklepa. První písemná zmínka o sklepích pochází z roku 1596. Dlouhý sklep sloužil k ochraně zboží, potravin a listin, ale také k pivovarnictví. Kryštof z Karlovic, který vlastnil panství Jirkova, obohatil město svým podnikatelským duchem. V těsném sousedství sklepa začala těžba kamenečné břidlice, což přineslo městu hospodářský růst a rozšíření. 

Kino Jirkov

Kino Jirkov, s bohatou historií sahající až do roku 1930, nabízí návštěvníkům nejmodernější digitální techniku, včetně 3D projekcí a prostorového zvuku. V sále se pořádají různé kulturní akce, jako koncerty, divadla či přednášky. Jirkovské kino se specializuje na projekce pro školy a nabízí i možnost dopravy autobusem pro školy ze širokého okolí.

Kludského vila

Kühnovi, bohatí textilní podnikatelé, kdysi vlastnili vilu s pozemky, jež později koupil Karel Kludský, majitel cirkusu. Tento majestátní dům s parkem skrývá tajemství neznámé Melitty Kühnové. Přestože vila nesla stopy Kühnovy a Müllerovy rodiny, záhada zůstává nevyřešena. Jak čas plyne, dům sloužil mnoha účelům – vojsku, školám a organizacím. Až do roku 2005 byl osudem vily nejistý, nakonec se z ní stala knihovna, která připomíná dávné majitele i jejich cirkusové dědictví.

Kludského maringotka

76 let ohraničilo život jednoho z nejznámějších obyvatel Jirkova, člena cirkusové rodiny Kludských. Nyní je možné si prohlédnout jejich pozoruhodnou historii prostřednictvím virtuální prohlídky marignotky. Prohlídka nás zavádí do světa cirkusu, odkud pocházeli Kludští, kteří předváděli cvičená zvířata, jako jsou koně, medvědi a sloni. Během válek čelila rodina mnoha problémům, avšak po válce se jim podařilo obnovit cirkus a dosáhnout nových úspěchů. Dnes můžete nahlédnout do tohoto fascinujícího světa z pohodlí vašeho domova.

Jirkovská synagoga

Jirkovská klasicistní synagoga, postavená v letech 1846-1847, sloužila židovské obci pro modlitby a vyučování. Synagoga přečkala Křišťálovou noc v roce 1938 a poté byla využívána jako skladiště či sběrna surovin. Po řadě nešetrných úprav byla restaurována v roce 2021 a dnes slouží jako prostor pro kulturní akce v Jirkově.