Tipy na výlety

Objevte kouzlo Dolního Poohří! Připravili jsme pro vás tipy na nezapomenutelné výlety do našich královských měst i přilehlého okolí. Poznejte tajemství chmelařství a vinařství, které dávají této oblasti jedinečný ráz. Navštivte vodní nádrž Nechranice, prozkoumejte historii těžby v uhelné oblasti Březno u Chomutova a podmanivou atmosféru Podbořan. Pro milovníky přírody je tu Přírodní park Džbán, zatímco tajuplné Kounovské kamenné řady a historický Panenský Týnec s impozantním Chrámem vás zavedou do světa legend a tajemství. A nakonec se zastavte v Archeoskanzenu Březno a učte se o minulosti Dolního Poohří. Přijměte naše pozvání na neodolatelnou cestu časem a krajem plnou dobrodružství!

6 důvodů proč právě k nám

Hrady a zámky

Při průzkumu našeho malebného regionu objevíte množství fascinujících hradů, zámků, zřícenin i tvrzí, které dokonale ilustrují bohatou historii a kulturu této oblasti.

Královská města

Opravdovými klenoty na řece Ohři jsou naše královská města Kadaň, Žatec a Louny. Společně představují úchvatné historické a kulturní poklady v této nádherné oblasti sahající až do dob pravěkých osídlení.

Lázeňství

Lázeňští hosté si přijdou na své při návštěvě města s minerálními prameny a lázeňským areálem. Klášterec nad Ohří vám nabízí širokou škálu relaxačních zážitků pro tělo i duši.

Malebná příroda

Malebná řeka Ohře se se svými meandry klikatí celým regionem Dolního Poohří.  Představuje tak fascinující přírodní panoráma, které lákají nejen fotografy, ale také turisty hledající klid i nezapomenutelné zážitky.

Dopravní dostupnost

Autem, vlakem, autobusem? Není problém. Poohří je spojnicí mezi Karlovými Vary a Prahou. Z obou měst se k nám dostanete cca za 40 minut jízdy autem.

Vyvážená nabídka

Pro autentický zážitek z Česka již nemusíte hledat dál – náš region nabízí bohatou škálu atrakcí. Těšit se můžete na řeku, kempy, cyklostezku, historii, legendy, pivní i vinnou turistiku či výlety do Krušných hor nebo Doupovských hor. 

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ

Klášterec nad Ohří vás okouzlí svým historickým centrem a romantickým zámkem. Lázně Klášterec nad Ohří nabízejí relaxaci a léčbu v krásném prostředí s hojnými minerálními prameny.

Kadaň

Kadaň očaruje návštěvníky svým zachovalým středověkým jádrem a půvabem královského města. Nezapomeňte navštívit impozantní klášter a prozkoumat Katovu uličku – nejužší ulici v ČR!

Žatec

Žatec je proslulý svým chmelařstvím a slavnou Dočesnou, kde si můžete vychutnat výběr stovek druhů piv. Navštivte také Chmelařské muzeum a obdivujte historickou architekturu města.

Louny

Louny nabízejí bohatou historii, zachovalé městské hradby a půvabné náměstí. Prozkoumejte okolní krajinu a ohcutnejte vulkanické víno ve vinařství Wilomenna.

Zámek Nový Hrad v jimlíně

Nový hrad Jimlín má historii sahající do 13. století. Hrad prošel renesančními a barokními úpravami a byl držen různými šlechtickými rody. Sloužil i jako vojenský lazaret a hospodářský velkostatek. Dnes prochází systematickou rekonstrukcí a koná se zde mnoho kulturních akcí.

Zámek Krásný Dvůr

Barokní zámek Krásný Dvůr je známý svým unikátním krajinářským parkem, nejstarším tohoto typu v Čechách.  Tento  rozlehlý park nabízí romantické stavby, jako Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk či Lusthaus, které oživují okolní krajinu.

Zámek Stekník

 

Zámek Stekník, obklopený italskou terasovitou zahradou, patří k významným rokokovým stavbám v Čechách a symbolizuje tradici pěstování žateckého chmele. Od roku 1997 prochází památka obnovou a nabízí návštěvníkům zrestaurované prostory avýstavy historických hraček a kočárků.

 

Zámek Peruc

 

Zámek Peruc je známý díky legendě o Oldřichovi a Boženě a má kořeny v 12. století. Byl sídlem různých šlechtických rodů, kteří prováděli stavební úpravy. Po roce 1947 zde Emil Filla krátce žil a tvořil. Současný majitel zahájil rozsáhlou rekonstrukci v roce 2015 a zámek je otevřen veřejnosti od 1.7.2020.

Schillerova rozhledna

Schillerova rozhledna leží v nadmořské výšce 383 m na místě bývalého hradu Kozihrady. Věž nabízí tři vyhlídkové plošiny. Po celkové rekonstrukci v roce 2006 je veřejnosti přístupná o víkendech a státních svátcích během jara, léta a podzimu. Výhled zahrnuje Doupovské hory, Krušné hory a České středohoří.

Frotzelova rozhledna

Frotzelova rozhledna je 12 metrů vysoká dřevěná věž součástí Ejemovy chaty. Nabízí výhledy na vrcholky Českého středohoří, hrady Oltářík a Hazmburk, město Louny a okolní vrchoviny. V letní sezóně je otevřena o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin.

chmelařské muzeum

Chmelařské Muzeum v Žatci je největší expozicí chmelařství na světě. Na 4.000 m2 ukazuje vývoj od raného středověku do současnosti. V objektu, technické památce z 19. století, se dozvíte o žateckém chmelu a jeho ochraně před napodobeninami. Expozice zahrnuje dobové fotografie, dokumenty, nářadí a historické stroje.

Novogotický templ

Novogotický templ v krásnodvorském parku je první čistě novogotickou stavbou v našem území. Templ slouží jako rozhledna s výhledem na Krušné a Doupovské hory, propojuje park s okolní krajinou. Mezi lety 2014-2017 prošel komplexní obnovou, financovanou z evropských fondů a Ministerstva kultury.

MEDERŮV DŮM V Žatci

 

Mederův dům, nesoucí název po svých posledních německých majitelích, je jedním z nejstarších domů v centru Žatce. Tato pozdně gotická stavba je svědkem středověkého stavitelství a skrývá v sobě bohatou historii a vzácné stavební prvky.

zámek pátek

 

Zámek Pátek se nachází ve vesnici u řeky Ohře mezi Louny a Libochovicemi. Postavený v letech 1544-1557 Janem mladším z Lobkovic, je jednou z prvních českých renesančních staveb. Ke konci 17. století prošel barokní přestavbou a získal hospodářský dvůr.

ARCHEOSKANZEN BŘEZNO U LOUN

 

Archeoskanzen Březno u Loun je venkovní muzeum na význačné archeologické lokalitě. Nabízí repliky staveb z neolitu, doby železné, stěhování národů a raně slovanského období. Návštěvníci mohou vidět zahrádky, vybavení a účastnit se archeologických experimentů či pravěkých aktivit.

 

Chmelový maják

Chmelový maják, dominantou Chrámu chmele a Piva v Žatci, je jedinečná rozhledna s působivým výhledem na okolí. Nabízí výstup výtahem nebo po schodišti, z vrcholu lze spatřit hrad Hazmburk či Krušné hory. V noci je impozantně nasvícen a během kulturních akcí osvětlují oblohu světlomety.

 

Rozhledna RUbín

Rubín patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality v severozápadních Čechách. Dříve oblíbené útočiště Keltů a Slovanů, nyní jeho vrchol zdolávají turisté a nadšenci přírodních zajímavostí. Na samotném vrcholu stojí vyhlídková věž, která vám umožní nádherné výhledy na Krušné a Doupovské hory, dokonce část Středohoří.

Muzeum Podbořany

Expozice „Hlasy Čechů z Volyně“

Nová stálá expozice muzea, kde si může návštěvník prohlédnout desítky unikátních a dosud nezveřejněných předmětů ze sbírek Národního muzea. Expozice je obohacena o původní texty, fotografie a vzpomínky pamětníků.

Muzeum Homolupulů

Muzeum Homolupulů je věnováno starému chmelařskému a pivařskému rodu Homolupulů ze Žatecka. Expozice se zaměřuje na jejich život a chmelovou kulturu. Zde se dozvíte o jejich vynálezech, motivaci žen k česání chmele, používanou číselnou soustavu a další zajímavosti. Uvidíte nejstarší pivní infúzi a hrob pivaře Lojzy Lupulína. V muzeu Homolupulů vás čeká zábava a humor.

Muzeum české vesnice

Areál zámecké zahrady v Peruci na Lounsku ukrývá v budově barokní sýpky z roku 1876 zajímavé muzeum, které návštěvníky seznamuje s rozličným nářadím a předměty nezbytnými pro běžný život našich předků. Zavede vás o řadu let nazpět a ukáže, jak se dříve na českém venkově žilo.

 

 

Ptejte se, rádi pomůžeme!

Chcete poradit s tipem na výlet?

Ing. Lukáš Pichlík, MBA

ředitel agentury

Náš region nabízí turistům spoustu možností. Ať už jde o zážitky, cesty, toulky, služby – nebudete odjíždět zklamaní.

reditel@dolnipoohri.cz

Jakub jíša

projektový koordinátor

Chcete navázat spolupráci v oblasti turismu? Vymýšlíte nový produkt cestovního ruchu? Pokud Vám můžeme v tomto ohledu pomoci nebo se stát vzájemně partnery, rádi se s Vámi setkáme.

jisa@dolnipoohri.cz

Petra Drahoňovská, DiS.

asistentka ředitele, koordinátor regionální značky

Chcete si vybrat zážitek u našich certifikovaných regionálních producentů, služeb či zážitků? Poradíme Vám, nebo sestavíme produkt / prohlídku přímo Vám na míru.

dolnipoohri@gmail.com